Těžba uhlí na dole ČSM do roku 2025

Podle vyjádření ministra financí Zbyňka Stanjury a předsedy představenstva společnosti OKD Romana Sikory bude těžba černého uhlí v Dole ČSM pokračovat až do konce roku 2025. Tomuto rozhodnutí předcházela důkladná analýza. Dle tohoto vyjádření se jedná o konečný termín, i když v roce 2026 mohou být ještě některé prostory dotěžovány. Společnost OKD dosáhne v letošním roce tržeb přibližně 14 miliard korun a zisku před zdaněním
v jednotkách miliard korun. OKD chce v příštích letech vytěžit přibližně 3,6 milionu tun uhlí. OKD, jehož vlastníkem je prostřednictvím společnosti Prisko stát, a který je jediným producentem černého uhlí v ČR, zaměstnává včetně dodavatelských zaměstnanců přibližně 3 300 lidí.

„Myslím, že je to dobře, že to je dobře pro náš region, pro zaměstnanost, ale také pro náš průmysl. Přitom to nemusí nikdo dotovat, nemusíme mít obavu, že by do toho stát vkládal nějaké peníze. Naopak, z daní bude stát mít peníze na rozvojové projekty v Moravskoslezském kraji,“ řekl Stanjura. Dle vyjádření Sikory společnost OKD letos prakticky neinvestovala, nicméně v příštích dvou letech plánuje investice asi za 300 miliónů korun. Podle jeho slov je díky současné ekonomicko-politické situaci po uhlí hlad. „Uhlí je na světě dost, ale ve středoevropském regionu ho je žalostně málo,“ Společnost OKD má uhlí k dispozici v každém okamžiku a může ho nabídnout. „A můžeme si tím pádem za něho říct lepší cenu. Tato kombinace přispívá k tomu, že v letošním roce uděláme tržby na úrovni zhruba 14 miliard korun a budeme z toho mít velice slušný zisk v jednotkách miliard,“ sdělil předseda představenstva.

Top